◣ Deju skolotāja padomi

Kā kļūt populāram dejās?

Balles deja ir sabiedriska aktivitāte, kur ikvienam ir cieši jāsadarbojas ar citiem. Dejas ir vienīgā publiskā situācija, kur jūs varat pieiet pie nepazīstama cilvēka, stādīties priekšā, uzlūgt uz deju un tad turēt viņu savās rokās dažas nākošās minūtes. No tā izriet personiskās higiēnas ievērošanas un sakoptības nepieciešamība. Jūs nevarat kļūt par populāru dejotāju, ja ignorēsiet šo jomu.

Nākamais jautājums 
 cik lielā apjomā jāprot dejot? Iet uz balli, nemaz neprotot dejot, nepieder pie labā toņa.

Dejotājas 
 sievietes panākumi ballē ir atkarīgi no tā, kā viņa spēj sajust vadību, un patstāvīgi pabeigt kustību. Lai viņa to prastu, labi jāzin katras dejas pamati. Par balles karalieni kļūst nevis tā kurai ir skaistākā kleita, augstākie kurpju papēži, greznākās rotas, modernākā frizūra vai stilīgākais meikaps, bet tā, kura vislabāk dejo un vislabāk reaģē uz partnera vadību. 

Balles deju dejotāji - vīrieši un arī balles deju skolotāji kategoriski nepiekrīt dažu tautas deju kolektīvu vadītāju viedoklim, ka sievietei balles deju soļi nav jāprot. (Interesanti, cik dejas viņi paši gribētu ballē nodejot ar neprašu, kura katras dejas sākumā atzīstas: "Bet es nemāku!" Slikti ir tas, ka daudzi tautas deju kolektīvu vadītāji paši balles dejas neprot, jo tās nav iekļautas augstskolu attiecīgo specialitāšu studiju programmās, tāpēc arī nereti no viņu puses izskan publiku maldinoši viedokļi, piemēram par nepārtraukto skatīšanos partnera acīs dejojot ballē, par "punkta ņemšanu", dejojot griezienus pārī, u.c..)

Dejotājam  vīrietim jāpilnveido savas vadības prasmes, lai partnere vienmēr reaģētu vajadzīgajā veidā. Ja viņš neprot novērtēt katru partneri un viņai pielāgoties, tas nozīmē, ka viņš neprot vadīt. Dejot pratējai sievietei ir jāizbauda mokošas sajūtas, ja jādejo ar "zīmuli" kurš deju soļus un vadīšanu neprot, bet tēlo, ka "prot". 

Ja vīrietis deju pamatus ir iemācījies, tad nākamais solis ir  apgūt dejas tik labi, lai viņš varētu pārliecināti dejot mūzikas ritmā, koncentrējoties galvenokārt uz partneri un vadīšanu, gari nedomājot pašam par saviem soļiem. Tas prasa ilgstošu praksi, dejojot ballēs, deju vakaros un praktikās. 


Informatīvie resursi

Vērtīgus padomus atradīsiet Cēsu deju skolotāja Daiņa Liepiņa grāmatā "Mācīsimies dejot!"  pieprasiet Latvijas grāmatnīcās!

Gandrīz visu balles deju soļus un to kombinācijas var redzēt D. Liepiņa izveidotajos video DVD diskos "Sarīkojumu dejas I" un "Sarīkojumu dejas II", kuri ir dabūjami pie autora. Interesenti rakstiet: l.dainis@inbox.lv.

©Dainis Liepiņš 2015Comments