◣ Kā uzvesties ballē?


Sabiedrisko deju pasākumu etiķete

Gan agrāk, gan šodien balle bija un ir tā reize, kad kā uz delnas parādās katra cilvēka inteliģences, iekšējās kultūras un gaumes līmenis.


Balle ir sabiedriski nozīmīgs pasākums, tādēļ atbilstošai uzvedībai ir tikpat liela nozīme kā pašai dejai. Labu manieru ievērošanas nepieciešamība tiek pamatota ar rūpēm par apkārtējiem cilvēkiem. Ja jūs cenšaties izcelt labo citos, tad jūs parādāt arī paši sevi no labākās puses. Deju pasākumu etiķetes normas ir balstītas uz to, lai ļautu citiem dejotājiem justies ērti un nepiespiesti.

Kaut arī pēdējos gadu desmitos ir notikusi virzība uz mazāk formālu saskarsmi starp cilvēkiem, noteikti standarti joprojām jāievēro. Aiz visām labajām manierēm ir jājūt vēlme padarīt citus cilvēkus laimīgus. Galvenais ir attīstīt sevī sapratni un respektu pret līdzcilvēkiem. Pamatlikums dejas etiķetei ir viens: nedarīt otram to, ko jūs negribētu, lai citi dara jums.

Mūsu ķermeņa valoda un mīmika ļauj apkārtējiem zināmā mērā nolasīt mūsu domas. Mūsu iekšējās izjūtas attiecībā pret citiem cilvēkiem negribot parādās mūsu sejas izteiksmē un balss intonācijā. Līdz ar to liekuļot nav iespējams. Vienīgais veids, kā rīkoties patīkami attiecībā pret citiem ir domāt par viņiem patīkamas domas. Laimīga sejas izteiksme, no jums starojošs prieks un draudzīgums ir svarīgāks nekā nevainojams apģērbs un perfektas manieres. Visi etiķetes likumi, ja tie tiek piekopti aukstā un bezpersoniskā veidā, dos maz, lai palīdzētu radīt sabiedriskā pasākumā prieku un draudzīgu atmosfēru Pirms iet uz deju pasākumu, jānolemj darīt visu ko varat, lai arī apkārtējie varētu labi pavadīt laiku. Ar šo domu prātā, arī jums pašiem brīnišķīgi pavadīts vakars būs nodrošināts. 

Ielūgumi


Ielūgumus uz dejām ir pieņemts rakstveidā nosūtīt viesiem divas nedēļas pirms pasākuma dienas. Ielūgums var tikt izteikts arī mazāk oficiālā veidā, piemēram telefoniski. Uz ielūgumu ir jāatbild 2 dienu laikā, neatkarīgi no tā, vai jūs ielūgumu pieņemat vai noraidāt. Ja jūs ielūgumu kaut kāda iemesla dēļ saņemat ar nokavēšanos un līdz ar to esat nokavējuši atbildi, jūs varat piezvanīt rīkotājiem un paskaidrot situāciju. Jums ir jāsaprot, ka ielūgums var arī vairs nebūt spēkā. Tā kā jūs uz ielūgumu neatbildējāt, rīkotāji jau var būt uzaicinājuši jūsu vietā citu personu. Ir jāļauj rīkotājiem pašiem izlemt, vai viņi var vai nevar jūs pieņemt. Jāatceras, ka no rīkotāja viedokļa izskatījās, ka jūs ielūgumu ignorējat.

Sevis sakopšana pirms dejām

Duša

Pirms deju stundas vai balles pieņemt dušu vai vannu ir obligāta prasība. Ja Jums ir netīrs darbs, ir nepieciešama duša pēc darba. Jūs paši un an visi citi jutīsities labāk. Pozitīvi būs arī ja rūpīgi noskūsieties un saķemmēsiet matus. Lūdzu nomazgājiet rokas pēc tualetes lietošanas, kā arī tad, ja Jūsu bērni ir saaukstējušies, utt. 

Dezodorants


Pirms ejat uz dejām vai stundu, ir nepieciešams lietot dezodorantu, pat tad, ja tas nesaskan ar Jūsu pārliecību, ticību vai audzināšanu. Jūsu dabiskā smarža var likties pievilcīga dažiem pretējā dzimuma pārstāvjiem, bet lielākā daļa uzskatīs Jūs par jocīgu, un brīdinās pārējos, ka Jūs nelabi ožat. Jums pašam var patikt Jūsu smarža, bet varat būt droši, ka citiem tā nepatiks. (Protams, dažreiz var notikt negadījumi. Bet ja Jūs nelabi odīsiet vienmēr?) Ļoti laba doma ir glabāt dezodorantu Jūsu auto cimdu nodalījumā.

Odekolons/Smaržas 

Tos lietot lielāko tiesu ir ļoti jauki, taču tā nav obligāta prasība. Ja Jūs tos lietojat, lūdzu, saprotiet, ka ne visiem patīk visas smaržas... (Jūsu smarža var viņam/viņai atgādināt bijušā vīra vai sievas smaržu (Ha - ha!) Smaržas jālieto atturīgi, nekad ne pārlieku daudz.
Sviedri.

Ja Jūs dejojot stipri svīstat, ir labi ņemt līdz tīru roku dvieli, ar ko noslaucīt sviedrus starp dejām. Ja šāda dvieļa nav, lietojiet tualetes ūdens krānu un papīra dvieļus. Daži dejotāji ņem līdz vienu vai pat divus liekus kreklus un pārvelk tos deju vakara laikā. Kokvilnas krekli labi uzsūc mitrumu un tiem nav tik nepatīkami pieskarties, līdz tie tiešām kļūst pavisam slapji. Nevalkājiet bezpiedurkņu krekliņus un topus!

Apģērbs

Lietišķais apģērbs der sākumam, taču tas var citiem signalizēt, ka jūs esat jaunpienācējs. Parasti viss, kas ir nepieciešams, ir uzvilkt kaut ko skaistu, pievilcīgu, un tīru. Neiesaka T-kreklus, ja vien tiem nav apkaklīte un piedurknes (uz tiem var būt deju - svinga, salsas vai tamlīdzīgi - logo). Bezpiedurkņu kreklus un topus nevilkt nekādā ziņā!

Dāmām vajadzētu valkāt krūšturus, un velkot kleitas vai svārkus (lūdzu, dariet tā!), kas griezienos vai virpuļos var pacelties, deju apakšveļa ir obligāta. Ja valkā zeķbikses, apakšveļa jāvelk virs zeķbiksēm. (dejās zeķbikses nav obligāta prasība apmēram pusei dāmu). Deju apakšveļu dāmas var iegādāties lielākajā daļā specializēto deju veikalu un tās sauc „Dance Pants”.

Ēdieni un košļājamā gumija

No ēdieniem kuros ir sīpoli un/vai ķiploki, visu dienu ir loti jāizvairās, ja vakarā ir dejas vai deju stunda. Jūs paši to smaku varat nejust, bet citi var, pat lielā attālumā. Restorānos, kur notiek dejas, uzmanieties, ko Jūs ēdat! Labi palīdz elpas atsvaidzinātāji. Pārbaudiet, vai kaut kas no ēdiena nav ieķēries zobos., tas var būt ļoti mulsinoši. Pamatīga pieēšanās vai pārēšanās var Jūs dejojot padarīt nelaimīgu.

Košļājamās gumijas lietošana deju starplaikos ir OK, ja vien Jūs tajā laikā nesarunājaties un negremojat kā govs. Dejojot to nevajadzētu darīt, jo tā tomēr ir dziļi intīma higiēniska procedūra. 

Saaukstēšanās/gripa


Ja Jūs esat slims, palieciet mājās! Pārējie droši vien gripu jau ir izbaudījuši, un nevēlas to pārslimot vēlreiz. 

Rotas lietas


Nenēsājiet dārgas rotas lietas, jo tās var viegli pazust. Jāpiezīmē, ka dejās vispār nav vēlams nēsāt daudz rotas lietu. Nav ieteicams nēsāt auskarus – riņķus (tajos kāds dejotājs var netīšām dejas laikā trāpīt ar pirkstiem un savainot Jūsu ausi), asus gredzenus (partneris var uz tiem savainot pirkstus). Nav vēlams nēsāt pārāk daudzus gredzenus un rokassprādzes, lai nekļūtu par grabošu rotaslietu izstādi.

Kā uzvesties deju pasākumā?

Iepazīstināšana

Savstarpēji iepazīstinot cilvēkus jāatceras, ka vīrieties vienmēr tiek stādīts priekšā dāmai, tādējādi it kā dodot viņai tiesības atteikties no pazīšanās ar vīrieti, ja tā ir viņas izvēle. Vīrietis nekad pirmais nesaka „Priecājos iepazīties!”, iekams to nav izdarījusi dāma. Kungs nakad nepiedāvā pirmais savu roku rokasspiedienam. Ja dāma vēlas kungam paspiest roku, viņai tas ir jādara ar nepārprotamu žestu. Nedroša vai rezervēta rokas sniegšana var radīt muļķīgu situāciju.
Dejošana ciešā augumu kontaktā:

To nosaka dāma, parādot savu piekrišanu vai pretestību (parasti ~ vieglu). Ja viņa pretojas, nedariet to! Ja viņa ir deju pasākumā ar mīļoto cilvēku, pat nemēģiniet! (Atcerieties, ka šā cilvēka lomā kādu dienu varat nonākt Jūs pats!) Izņēmums - ja Jūs zināt, ka no šīs otras personas puses viss būs OK. Bieži cieša dejošana var būt arī nevainīga, sniedzoša daudz jautrības, tikai pārliecinieties, ka viss ir kārtībā!

Sarunas dejas laikā

Dejas laikā sarunas starp partneriem būtu jāierobežo līdz minimumam, un jākoncentrējas uz dejošanu. Dejai beidzoties, kungam nevajadzētu nekavējoties mesties pārrunās ar citiem blakus stāvošiem kungiem par tēmām, ka dāmām varētu būt neinteresantas. Diemžēl reizēm kungi atļaujas ignorēt dāmas tikko deja ir beigusies. Kungam jāatceras, ka dām ir jūsu partnere līdz tam brīdim, kamēr jūs esat viņu pēc dejas pavadījis viņu atpakaļ uz vietu.

Nekad nenodarbojoties ar tenkošanu, jo jūsu sarunas biedrs vai biedrene var izrādīties aprunātā cilvēka labākais draugs. Jūs tekojot varat kļūt nepopulārs, vai arī kādu aizvainot. Daži cilvēki ir depresīvi un mēģina sabojāt garastāvokli arī citiem. Varbūt tas ir tāpēc, ka viņi jūtas pārāki par citiem, bet varbūt neievēroja etiķetes prasības, un tagad par to maksā. No žēlabniekiem jāizvairās kā no mēra, viņi var jauku vakaru padarīt neinteresantu. Vairums cilvēku vēlas labi pavadīt laiku, un parasti vairās no žēlabniekiem, bet Jūs paliekat viens ar ,,nelaimīgu cilvēku".

Ja deju laikā jūs satiekat kādu cilvēku, kuru neesat redzējuši gadiem ilgi, neradiet viņam neērtu situāciju ar vaicājumu: “Vai tu mani atceries?” Šādam jautājumam ir zemteksts 
 es esmu labāks par tevi, jo es atceros tavu vārdu, bet tu manējo – nē. Ja jūs šaubāties, vai jūsu paziņa jūs atceras, jāstādas viņam priekšā un jāatgādina, kur un kad jums ir bijis tas gods būt pazīstamiem. 

Dejas laikā nemāciet savu partneri, pat tad, ja Jūs esat profesionālis! Tas nav pieņemami! Nedariet to! Ja vien Jūs netiekat īpaši lūgti, piemēram, ar vārdiem: ,,Vau, tas bija forši, kas tas bija?” vai „Kā Jūs to darījāt?” vai ,,Vai man vajadzēja ...?” Ja Jūsu partnere sajauc soļus, tas nav uzaicinājums viņu pamācīt, tas nozīmē, ka Jums jādejo par vienu vai pāris līmeņiem vienkāršāk.

Tomēr ir atsevišķi gadījumi, kad viens vai divi vārdi var partnerei ļoti palīdzēt Piemēram: „Pļaujieties vairāk uz mani!” Ja Jūs nepavisam nevarat iztikt bez pamācīšanas, tad samaziniet savu sakāmo līdz minimumam un mēģiniet dejā neapstāties un nesākt zāles vidū deju stundu.

Esiet dzirdīgs pret partneri, tas, ko viņa saka, var būt patiesība un vienkārši mēģinājums palīdzēt. Atcerieties, ka vienu un to pašu lietu var izpildīt dažādos veidos. Varbūt, ka otrs var izdarīt to labāk, vai arī viņam patīk tas veids, kā Jūs to izpildāt.
Sadursmes ar citiem pāriem:

Gatavojoties izpildīt jebkuru no figūrām, kungam ir jābūt skaidram priekšstatam, cik liels laukums pārim būs vajadzīgs figūras pabeigšanai. NEKAD NEDEJOJIET FIGŪRU, JA REDZAMS, KA TAI PIETRŪKS VIETAS!

Ja Jūs uzskrienat virsū otram pārim, atvainojoties! Atvainošanos vienmēr izdara kungs, dāmai tas nav jādara, jo viņa dejo tā, kā kungs viņu vada. Jāatvainojas ir pat tad, ja jūs neesat vainĪgs. Ja citi uzskrien Jums, arī tad atvainojieties! Ja viņi turpina skriet Jums virsū, pārejiet uz citu vietu zālē! Nekad neskrieniet virsū oficiantei, viņai jebkurā gadījumā ir tiesības izvelēties ceļu.
Pārāk sarežģītu figūru dejošana:

Nedejojiet figūras, kas ir virs Jūsu partneres vai partnera sagatavotības līmeņa! Ja Jūs esat spēcīgs dejotājs, cenšanās pārspēt Jūsu partneri izskatīsies smieklīga, un citi par to rauks pieres vai smīnēs. Te nav nekādu izņēmumu! Dejošana, izrādot nepatiku, ir tieši tikpat slikta. Rādīt neapmierinātu ģīmi ar partnera vai partneres dejošanas līmeni visiem, kas skatās, ir ārkārtīgi zema gaumes līmeņa izpausme. Katrs, kas skatās, pats redz, kurš no partneriem dejo sliktāk. 

Atvainošanās par sliktu dejotprasmi


Jūs varat to darīt, ja jūtat, ka tas ir nepieciešams, bet nedariet to vairāk, kā vajadzīgs. Vislabāk ir darīt to pēc tam, kad deja beigusies, nevis dejas laikā, un katrā ziņā nedariet to pirms dejas (Jūs varbūt nodejosiet labi). Ja jūs sevi kritizējat, jūs nostādāt savu partneri grūtas izvēles priekšā - viņš var tikai vai nu piekrst jums, tādējādi kļūstot rupjš, vai arī nepiekrist jums, kļūstot par meli. Pat ja jūs varat pareizi nodejot tikai pamatsoli, dariet to jautri, ar prieku, un partneris būs priecīgs par nodejoto deju. Gan kungam gan dāmai jācenšas ar savas sejas mīmiku dejojot vienmēr izteikt prieku – ne tikai tad, kad dejojam ar vislabākajiem draugiem. Dāma var kļūt nepopulāra kungu vidū, ja atklāti izrāda, ka viņai ne sevišķi patīk vīrietis, ar kuru viņa patreiz dejo. 

Dažādi...


Neplātieties dejās ar naudas žūkšņiem, nav labi vērtīgas lietas turēt makā vai žaketes kabatā, kura mētājas apkārt.

Nestrīdieties ar deju skolotāju vai vakara vadītāju, nesakiet diskžokejam, vai orķestrantiem, ka viņa spēlētā mūzika ir bezvērtīga. To nekad nedrīkst darīt, it īpaši, ja skolotājs/vadītājs vai diskžokejs/orķestris ir iecienīts.

Nestāviet ārpus biļešu pārdošanas vietas, cenšoties noskaidrot, vai zālē ir vai nav kāds vai kāda, kas ir pietiekami seksīgs/a, vai pietiekami labs/a kā deju partneris/e. Ja visiem būtu tādi paradumi, pāriem pietrūktu zālē vietas, kur dejot. Ja Jums tas tik loti interesē, ejiet iekšā un ļaujiet, lai dejas var sākties.

Parasti deju vakari sākas lēni un uzņem tempu pamazām. Dažreiz ir patīkami būt labākajam dejotājam ballē, kaut varbūt tikai uz pusstundu. Tas var darīt brīnumus Jūsu popularitātes veidošanā. Nestāviet uz deju grīdas, ja sarunājaties, vai izrādat sevi! Citiem cilvēkiem vajag vietu, kur dejot.

Uzlūgšana uz deju

Partneri lūgt dodamies ne ātrāk, iekams ir atskanējušas nākamās dejas pirmās taktis. Aicinātājam ir jābūt skaidrībā, kuru deju viņš gatavojas dejot. Ejot uzlūgt partneri uz deju, nav pieklājīgi doties pāri zālei pa vidu. Jāiet gar deju grīdas malu, pieejot pie izvēlētās partneres, nepārprotami jāpaklanās tieši viņai, sakot „lūdzu” jeb „vai drīkstu uzlūgt?” Dāma, ja viņa sēž atbildot uz uzaicinājumu, pieceļas, bet ja stāv, viņa izpilda reveransu.Piekrišanu dejai var paust arī ar vārdiem „jā” vai „protams, kāpēc gan ne?” Pēc tam kungs piedāvā dāmai labo elkoni, lai uzvestu viņu uz parketa deju zālē, vietā, kur var ērti uzsākt deju.


Plaukstu satvērienā uziet un noiet no parketa ir pieņemts tikai deju sacensībās un demonstrējumos.
Kungam noteikti ir jādejo pirmā un pēdējā deja ar to dāmu, ar kuru kopā viņš ieradās uz deju pasākumu. Kungam katrā ziņā vismaz vienu reizi vakara gaitā ir jāuzlūdz uz deju mājasmāte vai pasākuma rīkotāja, ja tā ir sieviete, izņemot gadījumu, ja viesībās vai ballē ir ļoti daudz viesu. Šādā gadījumā izdevīgā brīdī izsakiet mājasmātei prieku par labo pasākuma norisi.

Kungam dodoties pie dāmu grupas, lai uzlūgtu vienu no viņām uz deju, ir jāzin jau iepriekš, kuru no dāmām viņš vēlas uzlūgt. Visiem būs ļoti nepatīkami, ja kungs ieradīsies pie dāmām, un tad katru no viņām nopētīs, lai izlemtu, kuru uzlūgt. Ierodoties pie dāmām, ir jāuzrunā tieši tā dāma, ko kungs vēlas uzlūgt, skatoties tieši uz uzlūdzamo personu.

Vīrietis, kura mērķis ir korekta attieksme pret citiem, neizlaidīs deju, ja ballē ir vientuļas dāmas, kas nedejo. Deju izlaist var tad, ja visas dāmas ir aizņemtas. Rīkotāji parasti ielūdz uz balli vairāk kungu nekā dāmu, lai novērstu to, ka nedejojošas dāmas sēž zāles malā vienas. Kungiem ir jāatceras – ja viņš ir ielūgts uz balli, tas nozīmē, ka rīkotāji vēlas, lai viņš dejotu, nevis lai nostātos citu kungu pulkā parunāties.


Dāmu deja

Ja vakara vadītājs vai orķestra diriģents izsludina dāmu deju, dāmām tiek dota iespēja uzlūgt viņas izvēlētu kungu uz deju. Dāmām tradicionāli ir ieteicams uzlūgt kādu no tiem kungiem, kas ar viņu jau šajā ballē ir dejojuši. Pretējā gadījumā konservatīvi noskaņotā publika var šo dāmu uzskatīt par uzbāzīgu, neskatoties uz pēdējās desmitgadēs izcīnīto dzimumu vienlīdzību.

Kungam, lai atteiktu dāmas uzaicinājumam uz deju, ir jābūt ļoti pamatotam iemeslam, pretējā gadījumā viņš tiks uzskatīts par rupekli. Dejai beidzoties, kungam dāma ir jāpavada uz viņas izvēlēto vietu un jāpateicas viņai, neskatoties uz to, ka aicinātāja šoreiz bija dāma. Pēc dāmu dejas, tiek uzskatīts par kunga pienākumu šo pašu dāmu uzaicināt vēl vismaz uz vienu deju.

Aplausu deja

Aplausu deja var notikt tādos deju pasākumos, kur visi apmeklētāji ir savstarpēji pazīstami. No uzaicināšanas aplaudējot atteikties ir nepieklājīgi.

Naktsklubs

Ja dejas notiek naktsklubā, nekad neatstājiet savu partneri vienu pie galdiņa.

Uzaicinājuma noraidīšana

Dāmām būtu ar cieņu jāpieņem ikviens uzaicinājums uz deju. Atteikt kādam vīrietim deju, un pēc tam tajā pašā dejā piekrist cita vīrieša uzaicinājumam ir ekstremāla rupjība un novedīs pie tā, ka šī dāma nebūs populāra partnere kungu vidū.

Ja Jums kaut kāda iemesla dēļ ir jāatsaka kādam, kura uzaicinājumu citos apstākļos Jūs pieņemtu (pat, ja tas ir svešinieks), jebkurā gadījumā centieties būt tik pieklājīgs/ga cik vien iespējams, skaidrojot. atteikuma iemeslu, sakiet, ka Jūs labprāt padejotu ar viņu kādu citu deju, vai kādu citu reizi. Tomēr, ja persona, ar kuru Jūs nevēlaties dejot, Jūs uzlūdz vēlreiz, nezaudējot pieklājību, sakiet: ,,Paldies, nē!” un ejiet prom, vai, ja sēžat, pagrieziet galvu prom. Viņam būtu jāsaprot.

Tomēr, ja Jūs dejas atteikumu atkārtosiet ar vairākiem cilvēkiem, Jūs varat iegūt augstprātīga un iedomīga cilvēka slavu. Vai vēl sliktāk, daudzi citādi jauki cilvēki, ar kuriem Jūs labprāt dejotu, var kļūt pret Jums rupji.

Pamatots iemesls atteikumam var būt vienīgi jūsu pašu veselības stāvoklis, kunga acīm redzams alkohola vai narkotiku reibuma stāvoklis, netīrība, no kunga nākoša nepatīkama smaka, dejot neprasme vai necieņas pilna uzvedība.

Ja uzaicinājuma noraidīšanai ir konkrēts iemesls, kuru uzlūdzējs varētu labot, pasakiet to, piemēram: ,,Jūs ne visai pieklājīgi pret mani izturējāties!”, vai „Man nepatīk, ka Jūs visu laiku cenšaties mani mācīt, tāpēc es vairs nevēlos ar Jums dejot!”. Tā Jūs varat konkretizēt problēmu viņam un arī apkārtējiem.

Ja Jūs aicina uz deju, un Jūs zināt, ka aicinātājs prot dejot, sakiet „protams"! Ja Jūs domājat, ka aicinātājs dejot neprot, izrādiet nedaudz pacietības un pamēģiniet... ja viņš tiešām neprot, nemokiet sevi ar centieniem dejot, teiksim, svingu, kamēr viņš izpilda kustības par tēmu „Es domāju, ka varu raustīties un virpuļot”. Atkarībā no Jūsu pieredzes dejās, jums, iespējams, vajadzēs pārslēgties un mēģināt darīt to, ko viņš dara, nevis mēģināt piespiest viņu pielāgoties Jums. Ja Jūs to nevarat izturēt, atvainojieties un pasakiet kaut ko tamlīdzīgu: ,,Es labprāt dejotu ar Jums tad, kad Jūs būsiet apmeklējuši dažas deju stundas, un iemācījušies šo deju. Nesakiet ,,Tu, nepraša, iemācies dejot!" un nedrāzieties dusmīgi prom.

Ja Jūs šāda tipa piedzīvojumi nogurdina, pirms dejas pajautājiet: „Kuru deju? ... ja viņš atbild : „To, ko dejo viņi” norādot uz kādu citu dejojošu pāri ~ tas nozīmē, ka viņš nezin un neprot neko... Atbildiet apmēram tā: „Es atvainojos, bet esmu nolēmusi šo deju izlaist”. Ja viņš atbild ,,Nu, varbūt Jūs vēlētos džaivu”, tas visdrīzāk norādīs, ka kaut kāda nojēga par šo deju viņam ir.

Ja kāds dejojot izrīkojas Jums nepieņemamā veidā, sakiet; Es neesmu sajūsmā par to, ko jūs darāt!" un turpiniet dejot, ja nepieņemamās izdarības turpinās, pārtrauciet deju un ejiet prom - nav nepieciešams vēl kaut ko skaidrot.

Pamatlikums tomēr ir - ja vien tas ir vispār iespējams, jācenšas uzaicinājumu uz deju pieņemt. Ja kāds Jūs kaitina vai uzmācas, (kas notiek ļoti reti) ejiet pie deju instruktora, vakara rīkotāja, vadītāja vai diskžokeja un izsakiet savu sūdzību par attiecīgo personu.

Dāmas, lūdzu ņemiet vērā to, ka pieredzējuši dejotāji kungi labi uztver jūsu ķermeņa valodu. Viņi labi saprot bez vārdiem, vai jūs vēlaties dejot vai ne. Svarīgs rādītājs ir acu kontakts, tas atklāj dāmas vēlēšanos dejot. Acu kontakta nodibināšana ar potenciālo partneri palielina jūsu izredzes tikt uzlūgtai. 

Uzlūdz iesācējs


Uzlūgt kādu uz deju var būt kaut kas līdzīgs murgam, īpaši, ja Jūs esat iesācējs. Jums trūkst pašpārliecinātības, Jūs atrodaties nepierastā vidē, un neprotat daudzus soļus. Iespējams, ka Jums reizēm nāksies saņemt atteikumu. Ja Jums atsaka, mēģiniet neuztvert to kā personīgu apvainojumu, atraidījumam var nebūt nekāda sakara ar Jūsu personu, vienīgi, ja Jūsu reakcija uz atraidījumu būs nepatīkama, tas var kļūt par iemeslu turpmākajiem atraidījumiem. Mēģiniet smaidīt un sakiet: ,,Nu, tad varbūt, citu reizi”. Pasakiet „Paldies” un ejiet prom. Sekojiet savas balss intonācijai .

Ja Jūs saņemat atraidījumus bieži, nekautrējieties pajautāt savam deju skolotājam, kas varētu būt tam par iemeslu. (arī skolotājam dažreiz varētu būt grūti vai nepatīkami Jums atbildēt, piemēram, tādos gadījumos kā dezodoranta nelietošana). Pieņemiet viņa atbildi, lai kāda tā nebūtu, atcerieties, Jūs pats pajautājāt. Ja tas ir tikai tāpēc, ka Jūs esat iesācējs, palūdziet, lai skolotājs vai kāds labs paziņa iepazīstina Jūs ar kādu pieredzējušu partneri, kas sākumā padejotu ar Jums, parādot, ka Jūs neesat gluži nepraša. Tomēr neizmantojiet Jums dāvāto labvēlību negodīgi, uzlūdziet Jums priekšā stādīto cilvēku tikai vienu reizi šajā vakarā.

Grupas nodarbībā, mainoties partneriem, palūdziet, vai viņa/viņš negribētu ar Jums nedaudz patrenēties un pamēģiniet kopīgi dažus soļus. Ja Jūs sastopaties dejās, uzlūdziet viņu uz deju. 

Sarunu/tuvības pārtraukšana


Vairums cilvēku domā, ka, ja Jūs atrodaties deju zālē vai klubā, tad Jūs esat pieejama kā deju partnere, taču dejošana ir sabiedriska lieta, un sarunas ir svarīgas, lai dejotājs varētu sevi uzskatīt ( un citi viņu uzskatītu par sabiedrisku cilvēku). Sarunu pārtraukšana var likties ne visai pieklājīga, un Jūsu aicinājums uz deju tajā brīdī var būt runātājiem nevēlams. Ja persona, ar kuru Jūs vēlaties dejot, ir aizņemta sarunā, gaidiet, lai uzlūgtu viņu vēlāk. Ja Jūs nevarat gaidīt, ejiet un nostājieties drošā (lai nepārtrauktu sarunu ar savu augumu) attālumā no sarunā aizņemtā pāra un mēģiniet nodibināt ar vēlamo partneri acu kontaktu. Kad tas ir nodibināts, sakiet apmēram tā: „Šis laikam nav īstais brīdis, lai aicinātu Jūs uz deju.” Ja viņi piekrīt, pateicieties otrai personai, ar ko jūsu vēlamā partnere runāja, sakiet apmēram tā: ”Paldies, es pēc dejas atvedīšu viņu Jums atpakaļ”. Ja viņi nepieņem Jūsu uzaicinājumu, atvainojieties un ejiet prom. Ja jūsu uzaicinājums tiek pieņemts, iepriekšējais dāmas partneris pateicas vai izsaka gandarījumu dāmai par iepriekšējo deju. Dāma, pirms sākt dejot ar jauno partneri, līdzīgi pateicas iepriekšējam partnerim. Dāmai ir jābūt ļoti uzmanīgai, lai neizrādītu negribīgumu vai , gluži otrādi, pārliecīgu prieku par partneru maiņu.

Cita tuvības pārtraukšanas forma nav tik acīmredzama - tā ir, ja Jūs aicināt dejot personu, kas tikko beigusi dejot ar citu partneri tā, ka deja beidzas un sākas vienā un tai pašā vietā! Gaidiet, kamēr šī persona nonāk no deju grīdas, un aiziet atpakaļ uz savu vietu, vai arī aiziet prom no iepriekšējā partnera. Ja tā ir īpaši populāra persona, kura tiek uzlūgta nepārtraukti, var gadīties, ka Jums jāpagaida.

Pieskriet un ar palēcienu nostāties uzlūdzamās personas priekšā ir loti prasti, nedariet tā!. 

Deju kartes vai iepriekšēja pieteikšanās uz deju


Iepriekš pieteikt deju nav gudri, cilvēki parasti deju vakaram ritot, solījumus aizmirst. Tomēr, ja ir kāda īpaša dziesma/deja, ko Jūs vēlaties dejot ar kādu noteiktu personu, nodrošinieties, lai viņa par to būtu informēta un devusi savu piekrišanu. Nenostādiet viņu neērtā situācijā - ja kāds cits lūdz viņu dejot, un viņai jāatsaka, viņa, iespējams izskatīsies nepieklājīga šī otra uzlūdzēja acīs. Ja Jūs esat ar viņu vienojies par kādu noteiktu deju, bet viņa ir iegrimusi sarunā ar kādu citu cilvēku, tā nav licence sarunas pārtraukšanai, nelieciet šai personai priekšā, lai iegūtu šo deju ar viņu! Nostājieties tuvumā un centieties nodibināt acu kontaktu! Tagad viņai ir jāizšķiras, vai viņa grib pieņemt Jūsu iepriekšējo uzaicinājumu. Viņa to var darīt, bet var arī nedarīt. iepriekšējā noruna nedod tiesības dejot šo deju tieši ar šo personu, viņa drīkst un parasti arī maina savus nodomus vakara gaitā. (Ja Jūs esat pārmainījis kreklu, Jūsu potenciālā partnere varbūt nevar Jūs atrast dejotāju pūlī).

Īpašas personas

Visas norunas zaudē spēku, tiklīdz ir runa par īpašām personām. Pastāv daudz dažādu variantu. Piemēram, Jūs uzlūdzat viņu uz deju, viņa atsaka, jo esot nogurusi, taču tūlīt pēc tam sāk dejot ar citu vīrieti, kurš acīm redzot nav viņai vienaldzīgs. Parasti šās gadījumos ir tā, ka ,,pār visu zemi mīla valda” bet varbūt viņi bija sastrīdējušies, un atskanot viņu iemīļotajai dziesmai, notiek samierināšanās. Var būt dažādi iemesli. Šādus gadījumus nekad nevajag uztvert personīgi. Uzlūdziet viņu vēlreiz, vai citā vakarā. Ipašā persona var noturēt savu dāmu uz deju grīdas arī vairākas dejas. Neiejaucieties! Citi cilvēki var vēlēties dejot arī visu vakaru ar vienu un to pašu partneri, citi - nē, lai vai kas, esiet saprotoši un respektējiet viņu izvēli. 

Partneri:


Ja kāds, ar kuru Jūs parasti dejojat, atnāk ar savu deju partneri, viņi parasti kopā dejo vairākas dejas. Parasti viņi ir pieejami arī citiem dejotājiem, taču atsevišķas reizes var Jūs arī atraidīt. Īpa
ši, ja viņi vēlas šo konkrēto melodiju dejot ar savu partneri. Neuztveriet to personīgi! Viņi pašlaik ir ar partneri, bet Jūs - neesat ... viņiem ir sava veida monopols vienam uz otru. Pienāks reize, kad viņi dejos arī ar Jums. 

Dažreiz cilvēki kļūst greizsirdīgi un domā apmēram tā: ,,Vienmēr viņš dejoja ar mani, bet tagad, kad viņa ir šeit, viņš pat ir aizmirsis, kā mani sauc! Tagad es redzu, kas viņš ir par cilvēku !" Diemžēl ar partneriem dažreiz ir gandrīz tāpat, kā ar mīļotajiem. Ignorējiet visus komentārus un centieties viņu pārtvert citu reizi. 

Mīļotie:


Ja viens/viena no Jūsu pastāvīgajiem partneriem atnāk ar iemīļoto, respektējiet viņa/viņas izvēli, nekrītiet uz nerviem! Ja viņš/viņa gribēs dejot ar Jums, viņi Jūs sameklēs, vai arī darīs Jums acīmredzamu, ka ir iespējams ar viņu dejot Tomēr ļaujiet viņam pašam Jūs uzlūgt, respektējiet un atzīstiet viņa iemīļoto.

Ja Jūsu mīļotais ir nedejotājs, Jums jāatceras, ka viņš atrodas svešā teritorijā un var justies nedroši un neērti, kaut arī viņš būtu vispašpārliecinātākā persona. Jūs varbūt vēlaties, lai viņš redz, kā Jūs dejojat (kas nav nekas slikts), tomēr demonstrēt viņu visu vakaru 50 svešiem cilvēkiem nav gluži labi pat tad ja viņš saka: „Ej vien un dejo, man nav nekas pretī!” 

Atkārtota uzlūgšana:


Viens no pamatlikumiem ir: ja otrs cilvēks Jūs vakara gaitā nav ne reizi uzlūdzis, Jūs drīkstat uzlūgt viņu tikai vienreiz, īpaši tas attiecas uz dāmu deju. Ja viņš uzlūdz Jūs, Jūs varat uzlūgt viņu vēlreiz. Ja Jūs neievērojat šo likumu, Jūs varat tikt uzskatīts/ta par uzbāzīgu. Tiklīdz Jūs daudzmaz iepazīsiet pārējos dejotājus, Jūs zināsiet, ar kuriem Jūs varat dejot visu vakaru. Tomēr uzmesties par kāda viena cilvēka laika “īpašnieku” uz citu viesu rēķina nav vēlams. Jācenšas, lai pasākumā katrs varētu labi pavadīt laiku. 

Pēc dejas


Dejai beidzoties, ir pieņemts pateikties partnerim/ei par deju. Pirmais to dara kungs. Dāma pateicas kungam par deju tikai pēc tam, kad to ir izdarījis kungs. Ja dāma pateicas pirmā, tas nozīmē, ka viņai trūkst pašcieņas. Vispār, ja Jūs bijāt tas, kas uzlūdz uz deju, (dāma vai kungs), pastāv paradums kungam pavadīt savu partneri līdz vietai, kur viņa sēdēja, kad Jūs viņu uzlūdzāt. Var pavadīt partneri arī tikai līdz deju grīdas malai. Pavadīt līdz sēdvietai ir obligāti tad, ja Jūs ar savu uzaicinājumu pārtraucāt sarunu, vai izjaucāt mīlētāju pāri, vai arī sēdējāt blakus. Pavadīšana līdz deju grīdas malai ļauj partnerei iziet ārā, ja viņa to vēlas. Projām no partneres arī jādodas gar zāles malu.

Aplaudēt dīdžejam nav obligāti (kaut gan tas būtu jauki), taču dzīvais orķestris ir izņēmums. Vienmēr aplaudējiet orķestrim, ja dejojat, aplaudējiet arī tad, ja nedejojat! Jūs varat lūgt deju nospēlēt vēlreiz, ja tā bija laba, ne pārāk gara, vai vienkārši skaista. Šis lūgums atkārtot viņiem nav obligāti jāizpilda. 

Bufete, kafejnīca, restorāns


Nav nepieciešams kādam/kādai izmaksāt dzērienus. Tomēr, ja Jūs ar viņu daudz dejojat, izmaksājot atspirdzinošu dzērienu, var iegūt labu draugu.

Alkoholisko dzērienu lietošana ballē nav pieņemama, jo nav patīkami dejot ar partneri, kam elpa ož pēc alkohola, un kam zūd kustību koordinācija.

Ja dejojat restorānā, ir labi iedot dzeramnaudu oficiantam, viņš/viņa var padarīt Jūsu uzturēšanos restorānā patīkamāku.

Neņemiet līdz savus paša atspirdzinājumus vai dzērienus (pat ūdeni) uz deju pasākumu, ja tos var nopirkt bārā, bufetē vai kafejnīcā, jo Jūs kā nepaklausīgu personu var atteikties tur apkalpot!

Neņemiet no bufetes vai bāra sev līdz uz deju grīdas glāzes ar dzērienu vai ēdienus! Jūs riskējat netīšām apšļakstīt vai nosmērēt citus dejotājus, vai nolaistot grīdu, padarīt to slidenu, izprovocējot dejotāju paslīdēšanu vai pat kritienu. Dzērienu un ēdienu lietošanai ir paredzēta bāra lete vai kafejnīcas telpa. 

Aizejot no dejām


Nepazūdiet bez ziņas un miņas ! Ir pieņemts pēc dejām atvadīties no rīkotāja vai māsmātes/mājastēvaun pateikties par ielūgumu. Lai gan tas nav obligāti, vēstule ar pateicību par ielūgumu, kas nosūtīta dienu vai pāris pēc balles, būs patīkams pieklājības žests.

Aizejot pasakiet draugiem un kolēģiem, ar ko satikāties, ,,Uz redzēšanos”, pasakiet „Paldies!” par dejām vai palīdzību! Tas palīdzēs visiem Jūs vieglāk atcerēties nākamajā reizē, kad atkal tiksieties. Varbūt viņi uzlūgs Jūs pievienoties viņiem kādā citā deju vakarā vai deju zālē, utt.

Pasakiet diskžokejam, ka mūzika bija lieliska, pasakiet deju skolotājam, ka Jums patika deju mācīšana, pasakiet balles vadītājam, ka Jūs labi pavadījāt laiku!

Paņemiet reklāmas lapiņas, kas var būt izliktas pie izejas! Pierakstiet sevi to cilvēku sarakstā, kas izsaka vēlēšanos saņemt informāciju par nākamo deju pasākumu!

Visiem mums patīk pozitīvi noskaņoti cilvēki, mēs cenšamies izvairīties no noliedzējiem. Kļūt par labu balles dejotāju nav iespējams bez pozitīvas attieksmes pret deju, pārējiem dejotājiem un pašam pret sevi.


©Dainis Liepiņš 2015
Comments